Rady pro majitele

Jak chovat zakrslé králíky?

PRVNÍ TÝDEN DOMA

Prvních pár dní nechte králíčka v kleci, ať má čas se v klidu a bez rušení rozkoukat a uvyknout si ruchu nové domácnosti. Na mazlení si ho vyndejte z klece pochovat a zase ho vraťte zpět. Nepouštějte ho zatím běhat volně po pokoji, ve stresu a panice před vámi může utíkat, vysílí se a může se tímto u něj rozvinout kokcidióza.


UBYTOVÁNÍ

Váš králíček ocení klec velikosti 100cm a více. Klec by měla být na klidném, světlém místě, ale ne na přímém slunci a hlavně ne na průvanu - ten králíčci nesnášejí, hrozí různá onemocnění od rýmy po zápal plic. Králíček dělá potřebu do jednoho rohu, do tohoto rohu tedy dejte záchodek s peletkami, nebo hoblinami. Nad něj dejte jesličky se senem. Když králíček baští, většinou hned u toho vykonává potřebu. Naše králičí miminka se již od maminky učí na záchodek chodit, avšak v novém prostředí a ve stresu ze změny nečekejte žádné zázraky. Většinou ale do pár dnech vše ovládají na jedničku. Používáme obdélníkové záchodky pro kočky, neb malé rohové nám přijdou opravdu malé. Mláďata v záchodku často leží a odpočívají, ale nebojte, časem je to přejde. Záchodek čistíme každý den. Na zbytek klece můžete dát kobereček nebo nějaké dřevěné vyvýšené místo, kde králíčci rádi odpočívají. Pokud udělají potřebu na kobereček tak bobíky přendávejte do záchodku, ať ví kam patří. Do měkkých heboučkých pelíšků králíčci moc rádi chodí na záchod, takže ty se neosvědčily. Napáječky používáme niplové objem 1L a každý den měníme čistou vodu. Doporučuji dát jednu toaletu i mimo klec, kam bude moct chodit na záchod, když bude vypuštěný z klece po bytě. Dopřejte králíčkovi různé hračky, s rolničkami, okusovací nebo čmuchací koberečky - předejdete tím okusování klece z nudy a tím i velkému rachotu.


KRMENÍ

Váš nový králíček dostal od nás pytlíček granulí Energys Gold Forte do začátku. Můžete zůstat u stejné značky nebo zvolit jinou, ale přechod musí být pozvolný - smíchejte nové granule s původními a zvykejte pomalu. Hlavní a nejdůležitější potravou pro králíčka je seno a voda. Obojí musí mít neustále k dispozici. Granule jsou jen doplňkové krmivo, dávejte jen trošku (maximálně polévkovou lžíci ráno a večer) a co králíček nesní na posezení mu seberte a dejte znovu večer. Důležité je seno - vláknina. Když bude přejedený granulemi, nebude jíst seno, které je pro něj životně důležité. Do 6 měsíce prosím nedávejte králíčkovi žádnou čerstvou zeleninu a ovoce, trávu, saláty ani tvrdý chleba. Od 6 měsíce dáváme jako pamlsek sušenou mrkev, sušené jablíčko, bylinky. Na okusováni mohou větvičky z jabloně.


KABELY

Pokud váš králíček bude volně pobíhat po bytě mějte prosím na paměti, že velice rádi okusují kabely od všech elektrických přístrojů. Vše je potřeba zabezpečit a schovat.

 
ZDRAVÍ 

Králíčka můžete nechat očkovat od 3.měsíce věku proti moru a myxomatóze - hlavně pokud budete brát králíčka ven, bude chodit do výběhu, či s vámi pojede v létě na chalupu. Je potřeba také pravidelně stříhat drápky. Pokud se u králíčka objeví lesklé mazlavé slepené bobíky, ihned mu dejte dietu - jen seno a vodu, bez granulí a všeho ostatního. Pokud se to do druhého či třetího dne neupraví doporučuji zajít za veterinářem na konzultaci. Nepodceňujte jakékoliv náznaky průjmu, apatie, skleslost, pokud králíček přestane jíst a pít ihned volejte veterináře.... u králíčka jde o čas.

 
PUBERTA

Od 4. měsíce můžete u svého králíčka očekávat pubertu. Budete mít pocit, že vám ho někdo v noci vyměnil, že máte doma prasátko a ne králíčka. Může vrčet, kousat, ničit, dělat potřebu všude jen ne na záchodek, značkovat při běhání po bytě. Doporučuji kastraci, po ní se králíček uklidní.

 
Pokud máte jakékoliv dotazy, potřebujete poradit, nebo se na cokoliv zeptat - neváhejte nás kontaktovat.

Zakrslí králíčci na prodej